Pandemia Covid-19 ma bezprecedensowy wpływ na świat, jaki znamy. Jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez kryzys jest sektor turystyczny, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy liczył swoje ogromne straty – w tym niemiecka turystyka.
Turystyka w krajach rozwijających się cierpi w takim samym stopniu, jak turystyka w krajach rozwiniętych. Przykładem tych ostatnich są Niemcy, których sektor turystyczny w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmaga się z poważnymi problemami. I pojawia się pytanie: czego należy się spodziewać w przyszłości?
Potężne straty
Według wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego liczba wszystkich noclegów spadła o 40 % w porównaniu z rokiem 2019, osiągając rekordowo niski poziom 299 mln. Jest to ogromny cios dla niemieckiej turystyki, która do tego roku, podobnie jak cały sektor, cieszyła się stałym i konsekwentnym wzrostem.
Liczba ta jest najniższa od początku zbierania danych w tym zakresie w 1992 roku. Ogromne były również straty w sprzedaży, ponieważ szacuje się, że od marca do grudnia ubiegłego roku stracono prawie 40 mld euro (ponad połowa całej sprzedaży).
Tymczasowe zakazy noclegu dla osób podróżujących prywatnie mocno uderzają w hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe. Brakowało również osób podróżujących służbowo i gości międzynarodowych. Z powodu pandemii trzeba było odwołać szereg targów, konferencji i innych wydarzeń.
Prognozy na przyszłość
Jak wygląda przyszłość niemieckiej turystyki? Według niemieckiego ministra turystyki, Thomasa Bareißa, podróżowanie w ciągu najbliższych dwóch lub trzech miesięcy trudno jest sobie wyobrazić. Dodał on, że jest mało prawdopodobne, aby można było podróżować w czasie świąt wielkanocnych i że miesiące letnie mogą przynieść przełom, ponieważ do tego czasu większość ludzi prawdopodobnie zostanie zaszczepiona.
Co więcej, eksperci uważają, że ożywienie w niemieckim sektorze turystycznym, jak również w sektorze globalnym, potrwa przynajmniej do końca 2023 roku. W tym kontekście podróże w Europie będą powracać do normy szybciej niż na rynkach zagranicznych, a podróże w celach rekreacyjnych — bardziej niż podróże służbowe.
Generalnie jednak, wśród ekspertów panuje optymizm. Niemcy nadal uważane są za jeden z najlepszych celów podróży na świecie, a wśród mieszkańców panuje wielkie pragnienie beztroskiego wypoczynku.
Co więcej, przy wyborze miejsca docelowego podróży w przyszłości, bezpieczeństwo będzie odgrywać jeszcze większą rolę. Międzynarodowe badania wykazały, że Niemcy są klasyfikowane jako najbezpieczniejszy cel podróży na świecie pod względem ryzyka infekcji koronawirusem.
Można zatem założyć, że pierwsza połowa roku będzie wykazywała podobną tendencję jak pod koniec 2020 r., ale później spodziewany jest stopniowy wzrost, z perspektywą osiągnięcia pełnego ożywienia w sektorze w 2023 roku.