Pociąg jest najstarszym środkiem transport publicznego, który funkcjonuje w społeczeństwie po dziś dzień. Warto przy tym podkreślić, że kolej powstała ponad 100 lat wcześniej, niż samolot i samochód. Obecnie jednak podróżowanie tym środkiem transportu staje się coraz łatwiejsze, szybsze i bardziej komfortowe, a aplikacje mobilne i media społecznościowe w dużej mierze w tym pomagają.
Margaret King powiedziała ostatnio, że podróż regularnym pociągiem z Filadelfii do Bostonu (z przystankiem w Nowym Jorku) zajęła jej mniej czasu, niż lot samolotem. Nie musiała ponadto uiszczać dodatkowej opłaty za bagaż, mogła spokojnie pracować i nie było żadnych problemów z bezpieczeństwem.
Z pomocą coraz powszechniej używanych smartfonów I aplikacji mobilnych można łatwo i szybko zaplanować podróż oraz dokonać rezerwacji. Poniżej przedstawiamy więc najłatwiejsze sposoby na zaplanowanie podróży pociągiem.
Wiarygodne aplikacje mobilne
Obecnie już każda szanująca się sieć kolejowa oferuje aplikacje mobilne, które pomogą znaleźć kompletny harmonogram odjazdów i przyjazdów oraz dokonanie rezerwacji. Na terenie Europy przykładem takiej aplikacji może być „Rail Europe”, która jest bezpłatna. I choć aplikacja nie jest doskonała, bo zakupione bilety należy wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub systemu e-biletowego, to zawiera w sobie kompletne informacje kolejowe z 35 europejskich krajów. Konkurencyjną aplikacją może być „Amtrak”, która również jest bezpłatna, a jej głównym atutem jest atrakcyjny program lojalnościowy, który przy odpowiedniej liczbie punktów upoważnia do darmowych przejazdów.
Nowoczesne podróże koleją z pomocą internet i mediów społecznościowych
Wśród turystów ulubionym z mediów społecznościowych zdecydowanie jest Twitter. Główną tego przyczyną jest możliwość udzielania szybkich pytań i odpowiedzi dotyczących podróży koleją. Inną platformą jest Transitpal, który powstał głównie z myślą o pasażerach Caltrain San Francisco Bay Arena. Jest to platforma służąca przede wszystkim do wzajemnego informowania się pasażerów na tematy związane z opóźnieniami i zmianami w harmonogramie podróży. Zdaniem Google’a i dewelopera aplikacji – Fredericka Vallaeys’a aplikacja z pewnością może być rozwinięta na pozostałe trasy i miasta.
Hpmunk, który był pierwszym online’owym specjalistą podróżniczym jesienią 2011 roku zsynchronizował Amtraka z internetową wyszukiwarką połączeń kolejowych i lotniczych, dzięki czemu teraz aplikacja umożliwia wyszukiwanie zarówno rejsów pociągowych jak i samolotowych. Celem jest bowiem umożliwienie pasażerom jak najszerszego wachlarzu wyboru w zależności od czasu połączenia, taryfy, ceny i komfortu.
Super Szybka Kolej i Pociągi
Realizacja inwestycji w zakresie infrastruktury dla szybkich kolei jest głównym problemem i powodem stagnacji w branży, gdyż sami pasażerowie są w stanie płacić większe stawki za bilety, pod warunkiem, że czas podróży znacząco spadnie. Wśród krajów, które przystąpiły do projektu rozwoju szybkiej kolei, w szczególności wymienić należy Chiny, Turcję, Rosję i Włochy. Pierwszy z wymienionych krajów – Chiny, otworzył ekspresowe połączenie z Pekinu do Szanghaju w czerwcu 2011 roku. Z kolei NTV (pierwsza prywatna sieć kolejowe we Włoszech) w 2012 uruchomiła pierwsze ekspresowe połączenia kolejowe przejmując również 20% rynku we Francji.
Rosjanie również pracują obecnie nad szybkim połączeniem kolejowym z Moskwy do Soczi, co jest konsekwencją przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Będzie to więc kolejne ekspresowe połączenie po tych do Sankt Petersburga i Helsinek.
Coraz więcej udogodnień dla podróżujących koleją
Komfort podróży koleją wydaje się być już na równi (o ile nie wyższy) z autobusami I liniami lotniczymi. Pociągi coraz częściej oferują wyszukane lokale gastronomiczne oraz Wi-Fi. Dowodem niech będzie fakt, że Amtrak darmowe Wi-Fi uruchomił już jesienią 2011 roku. Z kolei na pokładzie pociągu VIA Rail, który kursuje na trasie z Toronto do Vancouver każdy podróżny otrzymuje wyśmienity obiad spośród zawierającego 72 pozycje menu.