Najpierw pandemia wirusa Covid-19, teraz wojna na Ukrainie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy świat przeżywał wiele wydarzeń, które miały wpływ na branżę turystyczną.
Niemcy, jako jedna z najsilniejszych gospodarek i rynków turystycznych w Europie, również odczuły skutki kryzysu zdrowotnego, a obecnie przygotowują się na skutki inwazji Rosji na Ukrainę.
Poziomy przed kryzysem w 2023 r.
Pomimo wzrostu liczby rezerwacji, w nadchodzącym roku turystycznym nie należy spodziewać się powrotu niemieckiej turystyki do poziomu sprzed kryzysu Covid-19.
"Jestem optymistą, że w 2023 r. możemy spodziewać się powrotu sprzedaży do poziomu sprzed kryzysu" - powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Turystycznego DRV Norbert Fiebig w środę przed rozpoczęciem kongresu ITB online.
Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mają wielką ochotę na podróżowanie. Rezerwacje na sezon letni rosną w biurach podróży i na internetowych portalach turystycznych, a od początku lutego podobno przekraczają poziom z przedkryzysowych tygodni lutego 2019 roku.
Co więcej, mieszkańcy Niemiec planują w tym roku wydać znacznie więcej pieniędzy na wakacje i podróże niż w 2021 roku. DRV, które reprezentuje biura podróży i touroperatorów, spodziewa się pozytywnych bodźców wynikających ze złagodzenia przepisów Covid-19 dla urlopowiczów wracających do Niemiec.
Co więcej, ponad 50% Niemców planuje ponownie dłuższy wyjazd wakacyjny. Więcej niż co drugi Niemiec (57%) jest już pewien, że w tym roku wyjedzie na wakacje.
Wzrasta liczba podróży służbowych
Innym aspektem niemieckiej branży turystycznej, na który warto zwrócić uwagę, jest sytuacja w sektorze turystyki biznesowej. Jak podaje Niemieckie Stowarzyszenie Zarządzania Podróżami (VDR) w swoim aktualnym badaniu dotyczącym sytuacji pandemicznej wśród firm członkowskich VDR.
Pomimo spodziewanego wzrostu popytu, drastyczne załamanie spowodowane pandemią nie zostało jeszcze w pełni zrekompensowane. Oprócz negatywnych skutków pandemii, rosnących kosztów i dużej biurokracji, ważną rolę odgrywają również pozytywne efekty w zakresie zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa podróżnych, a także możliwości cyfrowe.
Rok 2021 rozpoczął się początkowo niepewnie: Na początku roku większość firm ograniczyła swoje podróże służbowe do 5-10% wartości z roku 2019. W połowie roku jedna trzecia członków VDR osiągnęła już nawet 25% tego poziomu.
Tendencja ta utrzyma się na początku 2022 roku: około jedna czwarta członków VDR realizuje obecnie do 50% swoich podróży od 2019 roku i tyle samo zezwala na podróże służbowe bez ograniczeń.
Możliwe skutki wojny na Ukrainie
Wojna Rosji na Ukrainie "rzuca ciemny cień niepewności" na niemiecką turystykę — powiedział Fiebig w swoim wystąpieniu przed rozpoczęciem kongresu ITB.
"Dyplomacja musi teraz szybko zdobyć przewagę, aby jak najszybciej położyć kres tej nielegalnej wojnie i rosnącym cierpieniom ludzi" - powiedział Fiebig. Nie da się jeszcze przewidzieć, w jakim stopniu wojna wpłynie na zachowania rezerwacyjne ludzi po dwóch latach trwania pandemii.
Dlatego w tym momencie trudno jest przewidzieć, jaka przyszłość czeka Niemcy w kontekście wojny na Ukrainie. Można jednak śmiało powiedzieć, że napływ turystów zarówno z Rosji, jak i z Ukrainy, z różnych powodów, będzie w najbliższych miesiącach malał.