Atmosfera miasta jest często przekazywana odwiedzającym i turystom i w pewien sposób może ona tworzyć atmosferę całej podróży. Trzeba być pewnym co do wybranego miejsca, ponieważ może ono mieć istotny wpływ na ogólne wrażenia.
W tym kontekście, Vaay com przeanalizował wskaźniki stresu dla setek miast na świecie, tworząc ranking najbardziej zrelaksowanych i najbardziej stresujących miast na świecie.
Jako podstawę do oceny przyjęto strukturalne czynniki środowiskowe, które występują często i mogą przyczynić się do ogólnego stresu mieszkańców. Wynikiem analizy jest indeks obejmujący sto dużych miast na całym świecie i 15 czynników, które zostały uszeregowane od najbardziej do najmniej stresującego.
Zaangażowane czynniki
Na początku badania sprawdzono, które z czynników makro (bezpieczeństwo, równość płci i mniejszości, stabilność społeczna i polityczna, zanieczyszczenie środowiska, zdrowie, dochody itp.
Czynniki te zostały następnie pogrupowane w cztery kategorie i przeanalizowano wskaźniki stresu dla 500 miast na świecie. Miasta, dla których nie były dostępne wiarygodne dane, zostały usunięte z listy, co dało w sumie próbę 100 miast.
W związku z tym wybrane miasta niekoniecznie są najmniej lub najbardziej stresujące, a raczej zostały wybrane ze względu na ich globalną porównywalność.
Miasta europejskie na szczycie
Reykjavik wypadł wyjątkowo dobrze. Pod względem równości płci, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia hałasem stolica Islandii uzyskała nawet 100 punktów na 100 możliwych.
To ostatnie wynika głównie z relatywnie niższej gęstości zaludnienia. Jednak miasto uzyskało również bardzo dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa, stabilności politycznej i społecznej oraz dostępu do opieki zdrowotnej.
Na drugim i trzecim miejscu w rankingu najbardziej zrelaksowanych miast na świecie znalazły się Berno (Szwajcaria) i Helsinki (Finlandia). Za nimi uplasowały się nowozelandzkie Wellington i australijskie Melbourne, które wypadły szczególnie dobrze pod względem zanieczyszczenia powietrza i dostępu do opieki zdrowotnej.
W drugiej połowie rankingu znalazły się takie miasta jak Oslo, Kopenhaga, Innsbruck, Hannover i Graz, co wskazuje na wyraźny trend odprężenia w europejskich miastach, szczególnie na północy i zachodzie.
Dziesięć najbardziej zrelaksowanych miast na świecie:
- Reykjavík, Islandia
- Berno, Szwajcaria
- Helsinki, Finlandia
- Wellington, Nowa Zelandia
- Melbourne, Australia
- Oslo, Norwegia
- Kopenhaga, Dania
- Innsbruck, Austria
- Hanower, Niemcy
- Graz, Austria
Mumbaj najbardziej stresujący, Moskwa również w pierwszej dziesiątce
Na przeciwnym końcu rankingu znajduje się Bombaj, który uzyskał łączną ocenę 1,0, głównie ze względu na słabe wyniki w zakresie pogody i bezpieczeństwa socjalnego.
Za indyjskim miastem uplasowało się nigeryjskie Lagos, przegrywając głównie pod względem zanieczyszczenia hałasem, podczas gdy największym problemem Manilli (na 3. miejscu) są korki. Za tą trójką plasują się New Delhi, Bagdad i Kabul.
Pierwszym europejskim miastem na liście jest Moskwa na 6. miejscu, gdzie największym problemem jest ruch uliczny i stopa bezrobocia. Kolejne miejsca zajmują Karaczi, Dżakarta i Kijów, a turecki Stambuł zamyka pierwszą dziesiątkę najbardziej stresujących miast.
Dziesięć najbardziej stresujących miast na świecie:
- Mumbai, Indie
- Lagos, Nigeria
- Manila, Filipiny
- New Delhi, Indie
- Bagdad, Irak
- Kabul, Afganistan
- Moskwa, Rosja
- Karaczi, Pakistan
- Dżakarta, Indonezja
Kijów, Ukraina