Gdy Muzeum Rolnicze w Kairze, zostało otworzone w 1930 roku, stanowiło hołd dla wielkiego przemysłu rolniczego w Egipcie. Jednakże, w 80 lat później, miejsce to pilnie potrzebuje remontu.
Historia Egiptu sięga tysięcy lat i przez cały ten czas jednym z podstawowych źródeł dochodu w tym kraju było rolnictwo. Dla upamiętnienia historii i ewolucji rolnictwa, w 1930 roku, w Kairze założono Muzeum Rolnictwa. Od tego czasu budynek muzeum oraz znajdujące się w nim zabytki nieco wyniszczały i wymagają renowacji. Obecnie do budynku dobudowywane jest nowe skrzydło, którego projekt techniczny jest w fazie realizacji.
Muzeum składa się z pałacu księżnej Fatimy i ogrodzonych wokół terenów, które obejmują obszar 5 razy większy od wszystkich budynków (100 000 mkw). Niezwykłą popularnością cieszy się sala "Muzeum Chleba", która ma szczególne znaczenie dla Egipcjan. Goście mogą nie tylko zobaczyć jak wytwarzano chleb, poznać różne rodzaje jego regionalnych gatunków, ale także przetestować woskowe modele typowych egipskich potraw, wystawę zachowanych gatunków zwierząt oraz zobaczyć nieco szokujący nadęty brzuch krowy.
Nie wszystkie 10 sal jest dostępnych publicznie. Na przykład Muzeum Bogactwa Roślin lub Hol Arabski chronione są szczególną uwagą. Goście znajdą tam bogactwo zwierząt, produktów zwierzęcych i dużą kolekcję owadów. Oprócz tego, muzeum uważnie monitoruje historię bawełny, od jej początków do czasów obecnych.
Obecnie muzeum niestety nie jest w najlepszym stanie i pilnie potrzebuje zabiegów renowacyjnych i konserwacyjnych. Na szczęście te, są w trakcie realizacji, zatem już wkrótce można się spodziewać otwarcia noweg-starego muzeum.