Pandemia Covid-19 dotyka świat już od prawie dwóch lat, a branża turystyczna jest jedną z największych ofiar tego bezprecedensowego kryzysu. I choć w ciągu tych ostatnich dwóch lat zdarzały się wzloty, to jednak przeważnie były to upadki, bardzo ponura sytuacja i jeszcze bardziej ponure perspektywy dla sektora.
Kraje silnie uzależnione od turystyki zostały najbardziej dotknięte kryzysem, a ich duże miasta najbardziej ucierpiały w następstwie światowej pandemii. Doskonałym przykładem na to, jak restrykcje Covid-19 zdziesiątkowały turystykę jest Rzym, jedno z najpopularniejszych miast na świecie.
Jedna trzecia hoteli w Rzymie zamknięta
Branża hotelarska w Rzymie boryka się obecnie z wieloma problemami. Według najnowszych danych, 350 z około 1300 rzymskich hoteli jest obecnie zamkniętych, a kolejnych 50 ma zostać zamkniętych w ciągu najbliższych dni.
Powodem tego jest fakt, że obecne obłożenie spadło do poziomu danych z kwietnia 2020 roku. Sytuację pogarsza również obowiązek okazywania Green pass przy wejściu do hoteli, co jest działaniem wprowadzonym przez rząd w celu przekonania Włochów do szczepień.
Zainteresowane strony twierdzą jednak, że nie podjęto żadnych działań, aby wesprzeć hotele w Rzymie, które zostały dotknięte tym środkiem. Z tego powodu, ponad 7000 osób jest zagrożonych utratą pracy w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
Zwolnienia grupowe
Zwolnienia pracowników to kolejny problem, z którym borykają się hotele w Rzymie. Wiele hoteli już zwolniło swoich pracowników, jak na przykład Hotel Sheraton czy Hotel Cicerone. A to, jak już wspomniano, może być dopiero początek.
W tym kontekście związki zawodowe zwróciły się o pilne podjęcie środków wspierających łańcuch dostaw w turystyce i wzywają do pilnego wprowadzenia zakazu zwolnień oraz uruchomienia siatek bezpieczeństwa socjalnego, aby uniknąć ryzyka, że przedsiębiorstwa zrzucą koszty kryzysu pandemicznego na pracowników.
Zagrożona turystyka miejska
Według radnego ds. turystyki, Alessandro Onorato, "obroty sektora są prawie zerowe, a my płacimy najwyższą cenę spośród wszystkich miast sztuki".
"Pandemia w znacznym stopniu zatrzymała przyjazdy z krajów, które do niedawna stanowiły ważną część podróżnych udających się do Rzymu. Kryzys dotyka wszystkie powiązane branże: touroperatorów, przewodników turystycznych, autobusy turystyczne, taksówki, sklepy, restauracje. Lista jest niestety bardzo długa" - dodał.
Aby spróbować znaleźć rozwiązanie, Onorato złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej rady miejskiej z udziałem Ministra Pracy Andrei Orlando i Ministra Turystyki Massimo Garavaglia.
"Jesteśmy wdzięczni rządowi za dotychczasowe działania, ale teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy stanowczo powiedzieć, że istnieje ogromne ryzyko dla odporności ekonomicznej turystyki miejskiej: zniknięcie lub sprzedaż międzynarodowym funduszom. Nie możemy na to pozwolić" - podsumował Onorato.