Światowa Organizacja Turystyki Biznesowej (GBTA – Global Business Travel Association) wydała niedawno raport dotyczący najnowszych trendów w podróżach biznesowych w USA.
Sponsorowane przez Visę badania wykazały pewną stabilizację na rynku podróży służbowych. Widoczne są jednak skutki rosnących cen ropy naftowej i kryzysu ekonomicznego w Europie.
Zdaniem GBTA prognozy na przyszłość wydają się być jednak dość optymistyczne, a ilość podróżujących biznesowo ma zacząć znów dynamicznie rosnąć mniej więcej od połowy bieżącego roku. Raport szacuje więc, że liczba służbowych wyjazdów wzrośnie o około 4,6%, podczas gdy liczba wyjazdów prywatnych, jedynie o 0,8%.
Raport pokazuje, że na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy widoczny był stały wzrost ilości podróży biznesowych, który wydaje się, że jest skorelowany ze wzrostem liczby miejsc pracy w USA. Podczas prezentacji wyników raportu, dyrektor generalny GBTA – Michael W. McCormick wyraził ogromną radość z takiego stanu rzeczy.
Raport pokazuje ponadto, 14%-owy wzrost od 2010 roku w liczbie zakupów dokonanych za pośrednictwem kart Visa. Jej posiadacze wydali w 2011 roku ponad 235 miliardów dolarów.
Według statystyk opracowanych na potrzeby raportu, rok 2011 był przełomowym dla turystyki biznesowej. Całkowite wydatki na podróże służbowe w USA wyniosły w ubiegłym roku około 251 miliardów dolarów, podczas, gdy w 2010 roku było to 234 miliardy dolarów.
Z raportu wynika również pewna zmiana tendencji w podróżach służbowych od 2000 roku. Statystyka pokazuje bowiem spadek liczby podróży, jednakże rośnie liczba wydawanych pieniędzy na tę gałąź turystyki.
Potwierdzają to liczby. Otóż w 2000 roku odbytych zostało 576,06 mln wycieczek, podczas których wydano 242,9 mld dolarów, natomiast w 2001 roku odbyto 445 mln wycieczek, podczas których wydano 251 mld dolarów. Daje to 22,7%-owy spadek wyjazdów, przy jednoczesnym 3,3%-owym wzroście wydatków.
Raport GBTA przedstawia zatem średnie wydatki na podróże służbowe w 2000 (422 dolary) i 2011 (564 dolarów) roku. Warto podkreślić, że jest to wzrost aż o 33,6%. W oparciu o tak pozytywne dane, GBTA liczy na osiągnięcie danych sprzed kryzysu już w trzecim kwartale bieżącego roku.