BUŁGARIA I RUMUNIA NIE PRZYJĘTE DO UKŁADU Z SCHENGEN

Gary Diskin - Oct 3, 2011
0

Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej, Bułgaria i Rumunia liczyły na jak najszybsze przystąpienie do układu z Schengen. Na nieszczęście dla nich ostatni wniosek o przyłączenie obu krajów do wspólnoty „bez granic” został odrzucony.

 

Układ z Schengen został pierwotnie sporządzony w 1985 roku i obowiązywał mieszkańców tylko 5 krajów. Obecnie należy do niego 22 spośród 27 wchodzących w skład UE państw oraz 3 kraje europejskie z poza UE. Chodzi głównie o to, by anulować kontrole graniczne i ułatwić transport ludzi i towarów. Wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, aż do czasu, gdy niektóre kraje zaczęły spowrotem wprowadzać kontrole graniczne, a najmłodsi stażem członkowie UE nie zostali przyjęci do układu.

W obawie przed drastycznie zwiększającą się liczbą cudzoziemców, Dania wprowadziła nową formę kontroli granicznej. W kontekście zagrożenia terrorystycznego i konfliktów w Afryce Północnej, wiele innych krajów także zaczęło się zastanawiać nad podobnymi rozwiązaniami.

Prawdziwe przyczyny nie dopuszczenia Bułgarii i Rumunii do układu z Schengen nie są znane. Oficjalnym powodem jest natomiast duży stopień korupcji w obu krajach.

Co ciekawe, głównymi przeciwnikami wobec przystąpienia obu krajów do układu byli politycy z Holandii i Finlandii. Nie jest to przypadek, albowiem władze w obu krajach sprawowali nacjonaliści i prawicowcy, a zezwolenie na wolny przepływ osób i towarów z Bułgarii i Rumunii mógłoby wywołać skandal polityczny. Można to więc uznać za swego rodzaju zemstę na Rumunii, której celnicy nie wpuścili do kraju holenderskiej ciężarówki z kwiatami. Niemniej, przez tego rodzaju działanie, napięcie pomiędzy czterema wymienionymi wyżej krajami może się nasilić.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz