BHUTAN POTRZEBUJE POMOCY PRZY OCHRONIE SWOICH ZABYTKÓW

Daniel A. Tanner - Jan 10, 2011
0

Buddyjskie klasztory w Bhutanie i znajdujące się w nich obrazy powoli niszczeją. W związku z tym grupa ekspertów z Londynu ma się zająć ich ochroną, tak by jeszcze przez wiele lat mogły przyciągać turystów z całego świata.

 

Bhutan jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, a jego gospodarka mierzona jest w Gross National Happiness. Wiele udogodnień cywilizacyjnych, takich jak na przykład telewizja w ogóle nie funkcjonowało tam aż do roku 1999. Z drugiej jednak strony, państwo leży u podnóża potężnych Himalajów i trekkingowego raju. Lokalną atrakcją turystyczną są także bardzo stare klasztory, których jedynie niestety tylko część jest otwarta dla zwiedzających. W celu ochrony tychże zabytkowych świątyń, powołani zostali specjaliści z Instytutu Courtauld w Londynie, którzy mają pomóc w zachowaniu w jak najlepszym stanie klasztorów oraz znajdujących się w ich wnętrzach obrazów.

 Większość obrazów pochodzi z okresu między XVI a XIX wiekiem i jak twierdzi profesor David Park z Instytutu Courtauld, bez wątpienia są one absolutnie wspaniałe.  Co ciekawe, dzieła te są w większości w ogóle nieznane, a mimo to ich wartość artystyczna jest nieoceniona. Szczególnie zadziwiająca jest paleta barw i różnorodnych powłok. W zasadzie nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że niektóre obrazy mają powierzchnie blisko stu metrów kwadratowych.

Departament Kultury w Bhutanie wyraził niedawno obawy o stan niektórych obrazów. Podpisano więc trzyletnią umowę z ekspertami, którzy mają się tym zająć. Finansistą tej umowy jest anonimowy sponsor z Ameryki. Celem ekspertów jest zatem ustalenie poziomu i tempa starzenia się dzieł oraz odnalezienie skutecznego sposobu ich ochrony.

 

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz