RZĄD USA PLANUJE ZAKAZAĆ POBIERANIA DODATKOWYCH OPŁAT PRZEZ LINIE LOTNICZE

Bill Alen - Jul 26, 2010
0

Linie lotnicze w Europie i Ameryce Północnej odchodzą od oferowania jednej ceny, czego konsekwencją jest fakt, że w różnym czasie za podobne usługi, opłaty mogą się znacznie różnić. O ile linie lotnicze w Europie skutecznie i bez przeszkód działają w ten sposób, to rząd amerykański postanowił zareagować na to.

 

Pojawienie się tanich linii lotniczych wydawało się być błogosławieństwem z nieba. Oznaczało to bowiem, że podróż do słonecznego miejsca na drugim krańcu ziemi nie musi wynosić równowartości półrocznych oszczędności, a pieniądze te mogą być przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie. Jednak obecnie, gdy stawki są ruchome, korzystanie z tanich linii lotniczych stało się uciążliwe. W związku z tym początek podróży często polega na wysłuchiwaniu nie do końca zrozumiałych argumentów linii lotniczych i targowaniu się z nimi o pieniądze. Widząc to, rząd amerykański postanowił przeciwdziałać tego typu praktykom.

 W następstwie raportu Government Accountability Office, w którym stwierdzono, że linie lotnicze tylko z opłat dodatkowych i bagażowych, zarobiły ponad 1,3 mld dolarów w I kwartale 2010 roku, rząd amerykański zażądał, aby prześwietlić linie lotnicze z rzeczywistej ceny biletów. Jak się okazało, ceny wzrosły niewiele, bowiem o mniej niż 1%, jednak największy zysk przedsiębiorstw lotniczych leży w dodatkach, o których pasażerowie dowiadują się bezpośrednio przed swoim odlotem… W związku z tym mówią oni, że nie mają nic przeciwko wyższym cenom biletów, w zamian za oszczędzenie stresu i nerwów związanych z dodatkowymi opłatami, takimi jak choćby np. opłaty paliwowe, o których wcześniej nie było mowy.

 Jak się zatem okazuje, pasażerowie nie mają problemu z płaceniem dodatkowych opłat za odpowiednie miejsce w samolocie, czy posiłki, gdyż można to traktować jako usługi luksusowe. Czy jest natomiast moralne zmuszanie ludzi do płacenia za usługi, których nie da się uniknąć? W odpowiedzi na to, amerykański rząd chce zakazać pobierania dodatkowych opłat za odprawę, paliwo, czy rezerwację online.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz